Poradnik dla Rodzica
Pierwsze zajęcia niemowlaka, o czym warto pamiętać przed zajęciami!
- Drogi rodzicu, zanim wybierzesz się ze swoim niemowlakiem na nasze pierwsze zajęcia, upewnij się że dziecko nie ma przeciwskazań do uczestnictwa w zajęciach na basenie. Jeżeli nie jesteś pewien skonsultuj się z pediatrą lub fizjoterapeutą.
- Pokaż się w domu swojemu dziecku w czepku oraz okularkach aby zmniejszyć stres związany z nowym wyglądem. Niemowlę może być zaskoczone lub wystraszone, widząc rodzica w nieznanym stroju, szczególnie z zakrytą głową. Niemowlęta potrzebują czasu na adaptacje do nowych sytuacji. Zapoznanie się z czepkiem jest jednym z elementów przygotowania do wizyty na basenie.
- Zabawa z czepkiem i dobre skojarzenia – rodzicu jeśli pokazujesz dziecku czepek i bawisz się nim tworzysz pozytywne skojarzenia. Dzięki temu łatwiej twojemu maluszkowi będzie zaakceptować czepek oraz nowe sytuacje na basenie.
- Pierwszy kontakt z wodą – jeśli to możliwe przed pierwszymi zajęciami, warto oswoić dziecko z wodą w domu np. podczas kąpieli w wannie. Można zacząć od delikatnego przemywania twarzy wodą oraz lekkiego pluskania.
- Pamiętaj aby dziecko przed zajęciami nie było wysmarowane oliwką lub balsamem ponieważ utrudni Ci to trzymanie dziecka w wodzie.
- W miarę możliwości upewnij się przed zajęciami, że dziecko jest wypoczęte i nie jest głodne. Aby, uniknąć ryzyka ulania i mdłości nakarm dziecko około 60 min przed zajęciami. To zapewni, że maluch nie będzie głodny podczas zajęć, ale też nie będzie miał pełnego brzuszka, co mogło by powodować dyskomfort lub ryzyko ulewania. Karmienie zbyt blisko zajęć może spowodować, że dziecko będzie czuło się ciężkie, nieswojo a nawet może zwymiotować podczas aktywności w wodzie. Z kolei zbyt długa przerwa po karmieniu może spowodować że maluch będzie głodny i rozdrażniony podczas zajęć. Przed samymi zajęciami można podać dziecku, niewielką ilość pokarmu np. kilka łyków mleka aby poczuło się spokojniejsze. Jeśli jest to potrzebne główny posiłek powinien odbywać się z odpowiednim wyprzedzeniem.
- Wygodny ubiór dla rodzica – rodzicu będąc z dzieckiem w wodzie pamiętaj o wygodny stroju kąpielowy.
- Przygotowanie psychiczne – pamiętaj, że pierwsze zajęcia mają na celu oswojenie dziecka z wodą. Najważniejsze jest, aby zajęcia były przyjemne i bezstresowe zarówno dla malucha, jak i dla Ciebie. Staraj się utrzymać pozytywną atmosferę, uśmiechaj się i mów do dziecka uspokajającym tonem.
- Dowiedz się wcześniej o zasadach obowiązujących w szkole pływania, takich jak wymogi sanitarno-higieniczne, polityka odwoływania zajęć oraz regulamin zajęć Małych Nurków.
- Odpowiednie przygotowanie pozwoli zarówno Tobie, jak i dziecku poczuć się pewnie i komfortowo, a pierwsze zajęcia będą pozytywnym doświadczeniem, które może zaowocować dalszą przygodą z wodą.
Co warto zabrać ze sobą na basen?
Najważniejszą rzeczą do zabrania jest dobry humor, ponieważ wpływa on na całą atmosferę zajęć a to sprzyja nauce, zabawie i budowaniu bliskości z dzieckiem.
Wasze pierwsze zajęcia na basenie – nie zapomnijcie!
- Rodzice, aby zapobiec niepotrzebnym stresom maluszka, przyjedźcie trochę wcześniej na zajęcia. Często brak miejsca parkingowego, pośpiech, spóźnienie lub nieprzewidziane sytuacje powodują u Was zdenerwowanie, a maluszkowi udzieli się Wasz nastrój.
- Podczas podróży na basen często bywa, że dzieci zasypiają. Pamiętajcie o zapewnieniu sobie dodatkowego czasu na spokojne wybudzenie maluszka
- Pamiętacie żeby przed zajęciami wziąć prysznic, najlepiej razem z dzieckiem.
- Może się zdarzyć tak, że na pierwszych zajęciach dziecko będzie niespokojne, może marudzić lub płakać. Jednak nie należy się poddawać ponieważ jest to nowa sytuacja / otoczenia dla maluszka i reagowanie w ten sposób jest naturalne. Nie każde niemowlę od razu czuję się komfortowo, więc warto być elastycznym i pozwolić dziecku przyzwyczajać się do nowego środowiska we własnym tempie.
Kiedy nie należy iść z dzieckiem na basen ?
Zawsze warto obserwować stan zdrowia niemowlaka przed planowaną wizytą na basenie. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy dziecko może uczestniczyć w zajęcia, skonsultuj się z pediatrą. Priorytetem powinno być zdrowie i dobre samopoczucie malucha.
Oto konkretne sytuacje, w których lepiej zrezygnować z zajęć:
1. Gorączka : jeśli dziecko ma gorączkę, jego organizm jest osłabiony i wymaga odpoczynku. Basen, zwłaszcza chłodniejsza woda, może pogorszyć stan zdrowia.
2. Infekcja dróg oddechowych: kaszel, gęsty katar, trudności z oddychaniem czy przeziębienie to sygnały, aby odpuścić basen. Zajęcia mogą pogłębić infekcję i osłabić odporność dziecka.
3. Infekcja ucha: w przypadku infekcji ucha (zapalenie ucha środkowego lub zewnętrznego), kontakt z wodą może pogorszyć stan zdrowia i wywołać ból. Ucho powinno być całkowicie wyleczone przed powrotem na basen.
4. Infekcje skóry: wszelkie wysypki oraz infekcje skórne mogą się nasilić w kontakcie z chlorowaną wodą basenową. Dlatego należy skonsultować się z lekarzem pediatrą.
5. Problemy z przewodem pokarmowym: biegunka, wymioty lub inne problemy żołądkowe są przeciwwskazaniem do wizyty na basenie. Infekcje żołądkowo-jelitowe są zaraźliwe i kontakt z wodą może przyczynić się do rozprzestrzenienia bakterii.
6. Po szczepieniu niemowlę może być osłabione i bardziej podatne na infekcje. Należy obserwować reakcję dziecka, zanim wybierzesz się na zajęcia w danym dniu.